Vpliv ženskih vzornic na zanimanje deklet za STE(A)M
STEM področja (znanost, tehnologija, inženirstvo in matematika) in STEAM (kjer se ostalim pridruži še A kot umetnost) so v današnjem svetu bistvena, saj spodbujajo inovacije, gospodarsko rast in tehnološki napredek. Pomagajo reševati globalne izzive, kot so podnebna kriza, razlike v zdravstveni oskrbi in kibernetska varnost, hkrati pa širijo poklicne možnosti v zelo iskanih panogah.
Na žalost je v STEM poklicih in izobraževanju še vedno globoko zakoreninjena premajhna zastopanost žensk in na splošno premajhna raznolikost.
Podpiranje enakosti spolov in raznolikosti na področju STEM ni ključnega pomena le zato, ker si vsakdo zasluži, da lahko sledi svojim zanimanjem in ima priložnost izpolniti svoje potenciale, temveč tudi zato, ker razvoj znanost koristi vsem. Poleg tega izobraževanje na STEM področju pomaga razvijati kritično mišljenje, reševanje problemov in analitične spretnosti, ki so bistvene za uspeh na katerem koli področju dela in življenja. Spodbujanje raznolikosti na teh področjih vodi tudi k bolj vključujočim in inovativnim rešitvam.
Vzroki za razkorak tako različne zastopanosti spolov so večplastni in vključnejo tudi stereotipe in pomanjkanje ženskih vzornic. Mnogi namreč STEM področja še vedno povezujejo z moškimi lastnostmi, v večini znanih uspešnih zgodb s tega področja pa nastopajo moški posamezniki. To so vse razlogi, ki lahko dekleta in ženske odvračajo od izobraževanja in poklicne poti na STEM področjih in jim otežujejo iskanje vzornic in mentoric. (Piloto, 2023)
Vzorniki imajo pomembno vlogo pri motivaciji, usmerjanju k ciljem in poti do uspeha (Lockwood in Kunda, 1997). Izkazalo se je, da je prisotnost vzornikov učinkovita pri zmanjševanju skrbi glede predstavljanja določene skupine na stereotipnem področju, kar zmanjšuje stereotipno grožnjo (Dasgupta, 2011). Izpostavljenost vzornikom s katerimi se posamezniki lahko poistovetijo, povečuje poklicno motivacijo, akademske in poklicne želje, uspešnost pri izpitih in vpliva na zaznavanje lastnega uspeha, hkrati pa zmanjšuje posredne stereotipne predstave o samem sebi (Ramsey idr., 2013). Zlasti srečanje z uspešnimi ženskimi vzornicami pripomore k odpravljanju negativnih stereotipov, saj utrjuje idejo, da se lahko posameznice „ki so take kot one“ odlično izkažejo na določenem področju (Hill et al., 2010).
Nedavna raziskava, opravljena s 304 dekleti, starimi od 12 do 16 let, predstavljena v članku „Girls in STEM: Is It a Female Role-Model Thing?“ (Master et al., 2020), je preučevala, kako izpostavljenost ženskim vzornicam vpliva na dojemanje in želje deklet na STEM področju.
Dekleta v tej študiji so se udeležila srečanj s strokovnjakinjami s STEM področja, ki so razpravljale o svojih karierah, izkušnjah in izzivih. Pred in po srečanju so raziskovalci merili naslednje:
- zanimanje za STEM predmete (zlasti matematiko),
- zaznano vrednost izobraževanja na STEM področju,
- samozavest in pričakovanja glede uspeha na STEM področju,
- spolne stereotipe glede poklicne poti na STEM področju,
- želje po poklicih, povezanih s STEM-om.
Ključne ugotovitve so pokazale, da je izpostavljenost ženskim vzornicam na STEM področju bistveno povečala zanimanje, samozavest in veselje deklet do matematike, kar je privedlo do večjih želja po karierah, povezanih s STEM-om. Prav tako so ta srečanja pomagala pri zmanjšanju spolnih stereotipov, saj so spodbijala tradicionalne predstave, da gre za področja, na katerih prevladujejo moški, razširila se je predstava o tem, kdo vse je lahko uspešen na STEM področju. Poleg tega so srečanja, ki so poudarjala stereotipom nasprotne vidike, kot sta timsko delo in komunikacija, še povečala pozitiven učinek, kar kaže na to, da je STEM zaradi predstavitve na bolj vključujoč in razumljiv način bolj privlačen za mlada dekleta. (Master et al., 2020)
Študija (Master et al., 2020) poudarja, da je prisotnost ženskih vzornic ključni dejavnik pri motiviranju deklet za kariero na STEM področju, še posebej takrat, ko te vzornice presegajo tradicionalne stereotipe o tem področju.
Na podlagi teh dokazov spodbuja projekt STEAM Tales zanimanje deklet za izobraževanje in kariero na STEAM področjih s pomočjo pripovedovanja zgodb 12 navdihujočih biografij žensk s STEM področja. Zgodbe so namenjene osnovnošolcem/kam, starim od 6 do 9 let, in so opremljene z ilustracijami in zanimivimi vprašanji, ki spodbujajo radovednost in sodelovanje. Vsaka pripoved spremlja pot vzornice od otroštva do uspešne kariere, pri čemer so poudarjeni izzivi, ki jih je premagala in dosežki, ki jih je osvojila. Zgodbe omogočajo poistovetenje z glavnimi junakinjami, saj želijo na ta način navdihniti mlada dekleta, da so se tudi same spodobne videti kot uspešne STE(A)M protagonistke. Poleg tega podpirajo tovrstna gradiva učitelje pri spodbujanju izobraževanja na STEAM področju in krepijo prepoznavnosti žensk kot opolnomočenih vzornic na teh področjih.
Projekt pripoveduje zgodbe žensk iz različnih držav, etničnih skupin in verskih okolij. Tukaj so naše junakinje: Domitila de Carvalho, Samantha Cristoforetti, Rose Dieng-Kuntz, Elvira Fortunato, Andreja Gomboc, Asta Hampe, Rita Levi-Montalcini, Zita Martins, Ana Mayer-Kansky, Maryam Mirzakhani, Emmy Noether, Ángela Piskernik.
Viri
Dasgupta, N. (2011). Ingroup experts and peers as social vaccines who inoculate the self-concept: The stereotype inoculation model. Psychological Inquiry, 22(4), 231-246.
Hill, C., Corbett, C., & St Rose, A. (2010). Why so few? Women in science, technology, engineering, and mathematics. American Association of University Women. 1111 Sixteenth Street NW, Washington, DC 20036.
Lockwood, P., & Kunda, Z. (1997). Superstars and me: Predicting the impact of role models on the self. Journal of personality and social psychology, 73(1), 91.
https://doi.org/10.1037/0022-3514.73.1.91
Master, A., Cheryan, S., & Meltzoff, A. N. (2020). Girls in STEM: Is It a Female Role-Model Thing? Frontiers in Psychology, 11, 2204.
https://doi.org/10.3389/fpsyg.2020.02204
Ramsey, L. R., Betz, D. E., & Sekaquaptewa, D. (2013). The effects of an academic Psychology of Education, 16, 377-397.
https://doi.org/10.1007/s11218-013-9218-6